Osuszanie zalanego budynku – osuszanie po zalaniach
Skutkiem zalania lub powodzi jest pojawienie się pleśni oraz grzybów. Wiąże się to nie tylko z nieprzyjemnym zapachem, ale również może rzutować na zdrowie mieszkańców domu. Mając na uwadze nasze bezpieczeństwo należy jak najszybciej przystąpić do osuszania pomieszczenia. Czas ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ wystarczy zaledwie kilka godzin, aby wilgoć przeniknęła w mury budynku.
Jak sprawnie osuszyć zalane mieszkanie?
W przypadku zalania pomieszczenia pierwszą czynnością, jaką podejmiemy będzie wypompowanie nadmiaru wody, a kolejną wyniesienie wszelkich mokrych rzeczy znajdujących się w mieszkaniu. Jeśli do czynienia mamy z intensywnym zalaniem murów, należy zlikwidować również tynk ze ścian. Osuszanie budynków może odbywać się z użyciem specjalistycznych urządzeń lub w sposób naturalny.
Naturalne osuszania zalanych budynków
Jedną z metod osuszania budynku jest wysychanie naturalne, które polega na tym, że nie wykorzystuje się do tego celu urządzeń specjalistycznych. Tego rodzaju sprzęty pomagają usunąć wilgoć, natomiast może się zdarzyć, że przyczynią się one do naruszenia elementów konstrukcji. Przystępując do naturalnego osuszenia konieczne będzie otwarcie okien oraz drzwi. Wietrzenie spowoduje, że wilgoć zostanie zmniejszona bez mechanicznej ingerencji. Niestety, proces osuszania budynku jest długotrwały. Ta metoda sprawdza się w głównej mierze w mieszkaniach, gdzie zalana została jego pewna część. W domach jednorodzinnych, zalanych wskutek powodzi, naturalne wysychanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Metoda ta jest niemożliwa do zrealizowania, ze względu na ogromną ilość wody znajdującej się zarówno w ścianach, jak i w gruncie, na którym postawiony jest dom. W czasie osuszania budynku znaczenie ma również pogoda. Jeżeli panuje niska temperatura, warto włączyć ogrzewanie, które przyspieszy cały proces osuszenia. Pamiętać należy jednak, aby nie nagrzewać powierzchni ponad miarę. Takie działanie może spowodować zniszczenie elementów drewnianych. Pomocne okażą się wentylatory, które wygenerują odpowiedni ruch powietrza.
Mechaniczne osuszanie po zalaniu
Intensywność osuszania zalanych pomieszczeń można zwiększyć poprzez użycie ogrzewaczy, promienników podczerwieni lub źródeł mikrofalowych. Ponadto, do szybszego osuszania budynku pomocne może okazać się także obniżenie ciśnienia cząstkowego pary wodnej w powietrzu opływającym powierzchnię przegrody budowlanej oraz obniżenie ciśnienia w powietrzu opływającym przegrodę. W zależności od potrzeb, można skorzystać również z ogrzewaczy elektrycznych, gazowych lub olejowych. Warto mieć na uwadze, że urządzenie powinno być nadzorowane, aby w razie wypadku nie doszło do pożaru lub zniszczenia drewna.
Usuwanie wilgoci po zalaniu za pomocą osuszacza
Osuszacze to kolejne urządzenia, które wspomagają proces osuszania ścian budynku. W przypadku budynków dużych rozmiarów stosuje się osuszacze przemysłowe. Urządzenia te charakteryzują się wysoką wydajnością oraz kontrolują poziom wilgoci w powietrzu w sporych pomieszczeniach tj. np. hale produkcyjne. Zastosowanie tego typu sprzętu łączy się również z wygenerowaniem dużych kosztów za energię elektryczną.
Ponadto, wyróżnić można osuszacze adsorpcyjne oraz kondensacyjne, w których wilgotne powietrze przechodzi przez filtr wyłapujący pyły i kurz. Za pomocą osuszaczy wilgoć zostaje zamieniona w wodę i składowana jest w odpowiednich zbiornikach. Najczęściej urządzenia te wykorzystywane są do osuszania ścian w mieszkaniach.
Skuteczny i tani w eksploatacji sposób na osuszanie budynków
Po wstępnym pozbyciu się widocznej wilgoci z mieszkania lub domu, warto zainwestować w stały i skuteczny sposób na osuszanie budynku, a mianowicie Osuszacz BlockAqua GPL-111, który za pomocą elektroosmozy wypycha wodę z murów, zapewniając stałą izolację budynku.
Jak długo trwa osuszanie budynku po zalaniu?
Proces osuszania budynku po zalaniu uzależniony jest od poziomu zawilgocenia. Kiedy zawilgocenie jest niewielkie, osuszanie może trwać zaledwie kilka dni. W przypadku, gdy wilgoć głęboko wniknęła w strukturę muru, działanie to może potrwać nawet parę tygodni. Aby dobrze usunąć nadmierną wilgoć w budynku, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się osuszaniem budynków.